V Cirkvi na Slovensku sa začala diecézna fáza synody

Novosťou súčasnej synody je jej zameranie na samotný zmysel synodálnosti Cirkvi, ako aj jej rozfázovanie do troch štádií: odštartuje na úrovni diecéz, bude pokračovať v rámci väčších regiónov a vyvrcholí v roku 2023 stretnutím biskupov v Ríme. Úvodná fáza, ktorá potrvá do apríla 2022, spočíva v zapojení všetkých veriacich na úrovni diecéz a eparchií.

PREŠOV

Po tom čo pred týždňom v nedeľu otvoril Svätý Otec František synodálny proces nadchádzajúcej synody, jej prvú fázu na archieparchiálnej úrovni otvoril aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ.

Stalo sa tak v nedeľu 17. októbra v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávením archijerejskej svätej liturgie. V homílii sa prítomným prihovoril prešovský protopresbyter Rastislav Baka. Vychádzajúc z evanjeliového čítania o rozsievačovi zdôraznil význam Božieho slova v živote človeka, ktoré má byť pre každého veľkou vzácnosťou, aby nič z neho nevyšlo nazmar.

„Toto podobenstvo nás učí, ako byť tým najlepším prijímateľom toho čo nám ponúka samotný Boh. Aj naše srdcia môžu byť dobré, plné lásky a môžu priniesť veľkú úrodu. No naše srdce môže byť aj tvrdé, nepreniknuteľné, a to sa deje vtedy, keď slovo aj počúvame, ale nepustíme ho do vnútra. Každé Božie slovo chce vyslať do života človeka signál, že sme Bohom milovaní. A je len na každom jednom z nás, či tento signál vpustíme do svojho vnútra, alebo či vypneme vysielačku a signál nie je potom vôbec možné ani len zachytiť,“ povedal vo svojej homílii Baka.

Vzorom v prijímaní Božieho slova a v jeho uskutočňovaní má byť pre človeka Božia Matka. Lebo ona pomáha očistiť si srdce a udržať si v ňom pevnú Pánovu prítomnosť až na veky, dodal v závere homílie Baka. Na konci svätej liturgie prečítal vladyka Ján pozvanie všetkých biskupov KBS, ktorí veriacich povzbudzujú, aby skrze túto synodu „spoločne kráčali, vo vzájomnom počúvaní sa a v načúvaní Svätého Ducha pri ohlasovaní evanjelia.“ Zdôraznil, že biskupi a kňazi sú skrze túto synodu pozvaní vypočuť si aj hlas veriacich. Následne vladyka Ján sa pomodlil starobylú modlitbu vzývania Svätého Ducha, ktorej autorstvo sa pripisuje sv. Izidorovi zo Sevilly († 636). Touto modlitbou sa napríklad začínalo aj každé zasadanie Druhého vatikánskeho koncilu.

V Prešovskej archieparchii ustanovil vladyka troch koordinátorov, ktorí budú viesť celý synodálny proces na archieparchiálnej úrovni. Menovaní boli kňazi Marcel Mojzeš, Peter Tirpák a Peter Kačur, ktorí od vladyku dostali aj osobitné požehnanie. Slávnosť spevom doprevádzal Zbor sv. Romana Sladkopevca a veriaci ju mohli sledovať aj prostredníctvom online vysielanie internetovej televízie TV Logos.

KOŠICE (EPARCHIA)

Vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – eparchiálny biskup Košickej eparchie, slávil v katedrálnom chráme Narodenia presvätej Bohorodičky na Mozyesovej ulici archijerejskú svätú liturgiu. Po ohlásení svätého evanjelia otec Martin Mráz, osobný tajomník otca arcibiskupa a kancelár Eparchiálneho úradu, prítomným veriacim prečítal pozvanie slovenských biskupov zapojiť sa do synody, ktorú pápež František otvoril predchádzajúcu nedeľu.

Následne vladyka Cyril predniesol tematickú kázeň, v ktorej prítomným priblížil čo vlastne znamená synodalita. Vladyka Cyril najprv zopakoval, že slovo synoda, pochádzajúce z gréčtiny, znamená spoločné kráčanie. V krátkosti priblížil aj historické pozadie inštitútu synody. Synoda bola v Cirkvi, a na kresťanskom Východe doteraz aj je v pravom slova zmysle zhromaždením biskupov, ktoré má zákonodarný a elektívny charakter. V Cirkvi však existujú aj iné druhy zhromaždení, ktoré napomáhajú Cirkvi k vzájomnému počúvaniu jej členov. Ide o starobylý charakteristický znak Cirkvi, ktorá v stretávaní sa, zdieľaní a počúvaní hľadá spoločnú cestu za Kristom. Vladyka Cyril však zároveň pripomenul, že synoda a ani iný druh cirkevného zhromaždenia nie je parlament, kde sa za správny presadzuje názor hlasujúcej väčšiny. Novinkou synodálneho procesu, ktorý dnes začína Cirkev je predovšetkým otvorenosť na hlas každého jej člena. Nič nie je dopredu nalinajkované – ani otázky a ani odpovede. Cirkev chce brať vážne a vypočuť hlas každého jej člena. Skrze vzájomné počúvanie chce Cirkev oživiť to, čo v Cirkvi je stále prítomné.

Prvým konkrétnym krokom synodálneho procesu bude stretnutie kňazov s biskupom a určeným koordinátorom synodálneho procesu v Košickej eparchii. Potom bude nasledovať vzájomné počúvanie a reflektovanie synodálnych požiadaviek na úrovní protopresbyterátov (dekanátov) a jednotlivých rád a komisií Košickej eparchie. Zároveň administrátori farností a vedúci spoločenstiev podľa usmernení Generálneho sekretariátu synody biskupov vytvoria vo svojich spoločenstvách také platformy, ktoré dovolia každému veriacemu zapojiť sa do synodálneho procesu. 

V závere svätej liturgie bol prečítaný dekrét, ktorým vladyka Cyril vymenoval otca Michala Hospodára za koordinátora synodálneho procesu v Košickej eparchii. Slávnosť obohatil svojím spevom katedrálny zbor svätých Cyrila a Metoda v Košiciach, pod vedením dirigentky Lucie Lovašovej a bolo ju možné sledovať aj prostredníctvom živého prenosu na TV Zemplín a TV Logos.

Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20211018022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *