História farnosti

Obec Trnava pri Laborci leží v severnej časti Východoslovenskej nížiny pod juhozápadnými výbežkami pohoria Vihorlatu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1249. Z roku 1374 poznáme prvú správu, že sa v Trnave nachádza maličký chrám s cintorínom. Bol to pravdepodobne drevený chrám, vybudovaný okolo polovice 14. storočia usadlíkmi podľa zákupného práva. Vznik farnosti sa kladie do prvej polovice 18. storočia.

Chrám Zostúpenia sv. Ducha je barokový, postavený v roku 1713. Približne aj do tohto obdobia sa kladie aj zriadenie farnosti. Hoci prvé zachované matriky sa datujú až od roku 1831, ale je ich svedectvo už hovorí ako o plnohodnotne fungujúcej farnosti. Opravovaný bol v roku 1870 – 1872.
Chrám je jednoloďová baroková stavba s oblým uzáverom svätyne a predstavanou vežou. Presbytérium je zaklenuté valenou klenbou, v lodi má velená klenba štyri lunety. Ešte v roku 1915 bola veža menšia a pokrytá dreveným šindľom. V roku 1956 bola veža zväčšená chrám predĺžený o dnešnú svätyňu. Chrám je kultúrnou pamiatkou.

Chrám nikdy v predošlých obdobiach nemal ikonostas. Stavba nového ikonostasu bola realizovaná v rokoch 2006 až 2007, kedy celá svätyňa chrámu prešla rozsiahlou rekonštrukciou, kedy bola tiež vymaľovaná novými nástennými ikonami. Novopostavený ikonostas je darom p. Jindřiški Kostelníkovej, ktorej príbuzní pochádzali z grófskej rodiny Ehrenheimovcov žijúcej v tejto dedine do roku 1951.

Podľa sčítania ľudu v roku 2001 má obec 516 obyvateľov, z ktorých je 288 gréckokatolíkov a 203 rímskokatolíkov, 7 pravoslávnych a 2 patria k reformovanej kresťanskej cirkvi. V minulosti do roku 2002 k farnosti patrili aj filiálne obce Zbudza a Oreské. V súčasnosti k farnosti Trnava pri Laborci filiálna obec Vinné a Zbudza.